„Rahvusliku Teataja” 103. numbri impressumis nimetatakse lehe toimetajat kangelaseks

Rahvuslaste Tallinna Klubi häälekandja – ajalehe „Rahvuslik Teataja” – 103. numbri (veebruar 2021) impressumis nimetatakse lehe praegust toimetajat, Jaan Hattot, kangelaseks.

Jaan Hatto nime ette, taha ja alla on punase pastapliiatsiga kirjutatud vastavalt „Elagu”, „II EV” ja „kangelane”, nii et kokku tuleb üleskutse „Elagu Jaan Hatto, II EV kangelane”.

Kõrvalveergu on samal viisil ja sama käekirjaga kirjutatud „1.03.2021” ja pandud allkiri „JRanne”. Viimane kuulub ajalehe levijuhile Põhja-Eestis, kelleks on Rahvuslaste Tallinna Klubi liige Johanna Ranne.

Jaan Hattot kangelaseks nimetava impressumiga lehenumbreid levitati nii RTK märtsikuisel koosolekul (10.03.2021) kui ka muul ajal ja muus kohas.

Samas lehenumbris ilmus tõlkeartikkel „Covid-19” (autor: Thomas E. Levy), mille avaldamiseks toimetusel puudus tõlkija luba. Toimetus ei vaevunud seda küsimagi, samuti ei maksnud tõlkijale tolle töövaeva eest sentigi. Lisaks oli tõlget enne avaldamist veel moonutatud.

RT toimetus on Hatto toimetajaksoleku ajal (alates 2015. aasta jaanuarist) avaldanud kaastöid nende autori(te) teadmata ja loata varemgi, sealhulgas nii tõlkeid kui algupärandeid.

Tõnu Kalvet  

Rahvuslaste Tallinna Klubil uus kiirmalemeister

Rahvuslaste Tallinna Klubi (lüh. RTK) IV kiirmalemeistrivõistlused toimusid 28. detsembril 2017 Tallinna Tehnikakõrgkoolis (lüh. TTK).

Osales neli võistlejat. Mängiti turniirisüsteemis kolm vooru. Mõtlemisajaks oli 15 minutit+3 sekundit igale mängijale.

Esimest korda RTK kiirmale-MV ajaloos võitis esikoha Aavo Murutalu. Ta sai võidu kõigis partiides ja kogus seega kolm punkti.

Lõplik paremusjärjestus: 1. A. Murutalu 3 p., 2. Feliks Saarevet 2 p., 3. Tõnu Kalvet 1 p., 4. Kalju Mätik 0 p.

 

        Rahvuslaste Tallinna Klubi IV kiirmale-MV

 

 

1

2

3

4

Punkte

Koht

1 Tõnu Kalvet   0 1 0 1 III
2 Aavo Murutalu 1   1 1 3 I
3 Kalju Mätik 0 0   0 0 IV
4 Feliks Saarevet 1 0 1   2 II 
  TTK 28.12.2017            

RTK maleparemikust puudus vaid kaks mängijat – Aivar Koitla ja klubi esimene kiirmalemeister Ilmar Heido. Kõik teised paremad olid kohal.

Kohtunikuna tegutses vabariikliku kategooria malekohtunik Rein Ruus, kes on ühtlasi Tallinna Tehnikakõrgkooli male- ja matemaatikaõppejõud. RTK maletajad on Ruusile väga tänulikud, sest ta on olnud kohtunikuks RTK kõigil neljal senisel kiirmale-MV-l, samuti pannud õla alla mängupaiga leidmisel.

Pärast turniiri lõppu andis Ruus simultaani viiel laual. Lisaks kohalolnud RTK-lastele mängis ta vastu veel TTK viimaste aastate maletšempion Vahur Samberk.
Ruus võitis kõik viis partiid. Kõige kauem pani vastu Murutalu, kes kaotas alles pärast visa võitlust pikas, väheste malenditega lõppmängus. Kohalolijate hinnangul olnuks Murutalul ülitäpse mängu korral isegi viigilootust.

RTK kiirmalemeistrivõistlusi peetakse alates 2014. aastast. Seni oli võitjaid kaks: 2014. aastal tuli esikohale Ilmar Heido, 2015. ja 2016. aastal aga Tõnu Kalvet.

Murutalu ja Kalvet kuulusid eestlaste koondisse, kes osales Soome riigi 100. aastapäeva puhul tänavu 17. –19. novembrini Soome Spordiinstituudis korraldatud soome-ugri malefestivalil ja mängis soomlaste, ungarlaste ja Venemaa soome-ugrilaste malekoondisega. Mõlemad osalesid ka sama festivali raames peetud välkmaleturniiril.

Malevõistlusi on RTK-l kavas korraldada edaspidigi.

Tõnu Kalvet

 

 

Täpsustav teade seoses veebruarikuiste rahvaalgatus-üritustega

Rahvuslaste Tallinna Klubi (lüh. RTK) eestvõttel tänavusel iseseisvuspäeval Tallinna kesklinnas toimuma pidanud kõnekoosolek ja rahvaalgatusmarss leidsid mõlemad tõepoolest aset. Seda kokkulepitud ajal ja kohas (koosolek Tammsaare pargis, marss sealt Toompeale ja tagasi). 

Laiem avalikkus ei tea kummastki eriti midagi aga sel põhjusel, et jutuksolevate ürituste korraldustoimkonna võtmekujud ei vaevunud vähemalt RTK kodulehele kummastki üritusest ülevaadet kirjutama. Seda sellele vaatamata, et praeguseks on Eesti Vabariigi tänavusest iseseisvuspäevast möödunud juba kaks (!) nädalat.

Millal ja kas üldse korraldustoimkonna võtmekujud võtavad vaevaks see ülevaade valmis teha, näitab juba tulevik.

Tõnu Kalvet

Ülevaade Rahvuslaste Tallinna Klubi III kiirmalemeistrivõistlustest

Rahvuslaste Tallinna Klubi (lüh. RTK) kolmandad kiirmalemeistrivõistlused peeti 6. detsembril 2016. Teist aastat järjest oli võistluspaigaks Tallinna Tehnikakõrgkool.
Osales neli võistlejat. Mängiti turniirisüsteemis kaks ringi (igal osavõtjal ühes ringis valged, teises mustad malendid). Mõtlemisaeg oli 15 minutit kogu partiile + iga käigu eest kaks sekundit. Õigust mõistis vabariikliku kategooria malekohtunik Rein Ruus, kes on ühtlasi TTK maleõppejõud.
Mullust esikohta kaitses tulemuslikult Tõnu Kalvet, kogudes kuuest partiist 5,5 punkti. Ainsa viigi tegi tiitlikaitsja viimases voorus Feliks Saarevetiga, kui oli juba selge, et tiitlikaitsmist ei suutnuks ohustada isegi kaotus.
Teise koha võitis RTK kõrgeima kiirmale-ELO-ga (1873) liige Aavo Murutalu 4 punktiga. Kolmas oli Saarevet 2,5 punktiga, neljas aga Erich-Anton Erkmann 0 punktiga.
RTK kõige esimene kiirmalemeister, selle tiitli 2014. aastal võitnud ja mullu kolmandaks tulnud Ilmar Heido, ei saanud seekord osaleda tööülesannete tõttu. RTK ülejäänud liikmed jäid kõrvale enamasti emmal-kummal põhjusel: 1) male käib neile üle jõu, 2) nad ei pidanud vajalikuks ülemaailmsel Paul Kerese aastal Kerest malega mälestada. Võrdluseks: Erkmann sõitis just selleks võistluseks kohale koguni Rakverest (ja veel samal õhtul sinna ka tagasi), Saarevet on aga juba 83-aastane ja mängib ikka sama asjatundlikult ning innukalt kui paljud temast nooremad.
Tõnu Kalvet,
RTK kiirmalemeistrivõistluste korraldaja

 

Vaata tulemusi lähemalt

Rahvuslaste Tallinna Klubi 2016. a. kiirmalemeistrivõistlused
Nr Nimi 1. 2. 3. 4. Punkte Koht
1. Feliks Saarevet   0  0 0  ½ 1  1 III
2. Aavo Murutalu 1  1   0  0 1  1 4 II
3. Tõnu Kalvet 1  ½ 1  1   1  1 I
4. Erich-Anton Erkmann 0  0 0  0 0  0   0 IV
Koostas: Rein Ruus  

Rahvuslaste Tallinna Klubi teine kiirmalemeister selgunud

Rahvuslaste Tallinna Klubi (lüh. RTK) teised kiirmalemeistrivõistlused peeti 15. detsembril 2015 Tallinna Tehnikakõrgkoolis (lüh. TTK). Osales RTK maleparemik: mullune meister Ilmar Heido ning mullu 2-4. kohta jaganud Aavo Murutalu ja Tõnu Kalvet. Ainsana oli RTK parematest puudu Feliks Saarevet (eelmiste meistrivõistluste 2.-4.), kes eelistas maleturniirile Eesti Muinasteaduste Seltsi jõulupidu.

Mängiti kiirmalereeglite järgi, mõtlemisajaks oli 15 minutit igale mängijale + kaks sekundit iga käigu eest.

Heidole, Murutalule ja Kalvetile pakkus konkurentsi TTK maletšempion Vahur Samberk, kes oli ühtlasi turniiri peakohtunik. Abikohtunikuna tegutses TTK matemaatika- ja maleõppejõud Rein Ruus. Mõlemad olid RTK kiirmalemeistrivõistluste kohtunikeks ka eelmisel aastal. (Toona võisteldi Paul Kerese nimelises Tallinna Malemajas.)

Esikoha võitis Kalvet, kes alistas valgetega mängides Heido, mustadega aga Murutalu ja kogus kaks punkti. (Väljaspool arvestust võistelnud Samberkile kaotas Kalvet ajaga.) Murutalu võitis Heido ja ka Samberki, Heido omakorda Samberki. RTK-laste arvestuses saavutas 2. koha Murutalu (1 p.) ja 3. koha Heido (0 p.).

Kui võistlus läbi, andis meistrikandidaat Ruus kõigile võistlejatele simultaani ja võitis kõik neli partiid. Kõige visamat vastupanu osutas talle Heido, kel oli mõtlemisaja ületamishetkeks välja võideldud vähemalt võrdne seis, vahest koguni kerge paremus. Kõik simultaanipartiid kirjutati ka üles.

Kõige lõpuks anti pidulikult üle diplomid ja tehti kaks ühispilti – ühel koos mängijatega üks kohtunik, teisel teine.

Ruusi ettepanekul kandis Kalvet kui Eesti ainsa maleajalehe – „Eesti Maleelu” – peatoimetaja kogu turniiri ja simultaani ajal elavmaleriietust: oli must kuningas. Tegu oli ühega TTK üliõpilaste valmistatud elavmalekostüümidest. Neid kasutati elavmaleetenduses, millega tähistati tänavu sügisel TTK sajandat aastapäeva ja kasutatakse ka 2016. aastal, kui tähistatakse Kerese sajandat sünniaastapäeva.

TÕNU KALVET