Iseseisvuspäeval Tallinnas tulekul rahvaalgatust nõudev kõnekoosolek ja Toompea-marss

Rahvuslaste Tallinna Klubi (lüh. RTK) korraldab 24. veebruaril 2012 Tallinnas kaks üritust, kus nõutakse rahvaalgatuse taastamist Eesti Vabariigi seadusandluses.

Sellealane kõnekoosolek algab kl. 13 ja toimub kesklinnas, Tammsaare pargis. Pärast koosoleku lõppu kl. 14 marsitakse lippude lehvides ja trummipõrina saatel Toompeale.

Rahvaalgatuse taastamine sellisel kujul, nagu see oli sätestatud Eesti Vabariigi (lüh. EV) 1920. aastast pärit põhiseaduses, on RTK hinnangul hädavajalik, et EV kodanikud saaks riigis toimuvat otsesemalt mõjutada. RTK leiab, et praeguses olukorras ei saa kodanikud oma tahet piisaval määral väljendada ning riiki juhtiv poliitkartell surub kodanikele oma tahtmise alati peale.

RTK asutaja, Jaan Hatto meenutab: „1920. aasta põhiseaduse kohaselt piisas kahekümne viie tuhande kodaniku häälest, et seaduseelnõu võetaks Riigikogus arutusele ning kui Riigikogu selle tagasi lükkas, siis tuli eelnõu panna rahvahääletusele. Referendumi tulemus oli Riigikogule siduv, eelnõu muutus seaduseks. EV praeguse põhiseaduse järgi (56. paragrahv, 2. lõige) seevastu teostab rahvas küll kõrgeimat riigivõimu rahvahääletuse läbi, kuid rahval pole mingit võimalust rahvahääletust ise algatada.”

RTK korraldas rahvaalgatuse taastamist nõudva kõnekoosoleku ja Toompea-marsi ka 2011. aasta 24. veebruaril. Toonane kõnekoosolek peeti samuti Tallinna kesklinnas – Musumäel. Samal teemal 20. augustil 2012 korraldatud kõnekoosolek ja Toompea-marss toimus aga juba Tammsaare pargis.

RTK on Talinnaga seotud eestimeelseid inimesi ühendav ning esindav organisatsioon, kes pooldab Eesti riikliku iseseisvuse ning Eesti rahvusriikluse taastamist.

Lähem teave 24. veebruari kõnekoosoleku ja marsi kohta:

Jaan Hatto (mobiil: 51 90 33 74)

Aare Pällin (mobiil: 56 77 89 16)

Hannes Vanaküla (mobiil: 51 37 196)

 

Tõnu Kalvet