Uudised

Õudne tulemus

Viimaste valimiste tulemust on raske muuks kui õudsaks lugeda. See hirmutab teovõimelised ja arukad inimesed Eestist minema. Nendega on see "õnnetu" lugu, et nad saavad aru, mis toimub. Kes siis loovad ainelist heaolu ja seeläbi ka teistele töökohti? Kari võib järjest valjemini määgida, sellest vaevalt kellelgi paremaks läheb. Pigem on see ohumärk. Kui teo- ja töövõimelised lahkuvad maalt, jääb järjest vähem neid, kes makse maksavad. Haigetel, vanadel ja vigastel pole kuhugile minna. Ühiskonda ähvardab pankrott ja kokkuvarisemine, sest lõpuks pole enam piisavalt raha, maksmaks pensione, andmaks haigetele õiget arstiabi jne. "Pühalt" väliskapitalilt maksu võtta ju ei tohi, nagu elu näitab.

Läbimõeldud, kaalutletud otsuse tegemiseks on vaja vähemalt kahte asja: asjakohaseid teadmisi ja tõepärast teavet. Eesti valijal pole kumbagi. "Tulemus" tehakse paljuski võõramaises omandis telemeedia abiga, teistel pole niipalju "pappi" ega saagi olla. Tagajärg: kari hääletab kõige väärakamate ja Eestile kõige vaenulikumate poolt. Lisaks lendas10,5 protsendi valijate hääl lihtsalt korstnasse - vinge demokraatia ikka küll.

E-hääletamine tuleb korrapealt lõpetada, ainuüksi sellepärast, et see ei vasta valimiste esitatud esmastele reeglitele - hääletamise ühetaolisusule ja salastatusele. Riigikogus istumise aeg olgu vaid üks kolme-nelja aastane periood. Rahvaesindamine olgu rahva esindamine nende sõnade otseses tähenduses, mitte kellegi kärjäär või rikkaksminemine. Meile pole vaja mingeid lollidemaa kuningaid. Maailmavalitsuse ettekirjutatud häältelugemise viisist, nagu näiteks Hondt´i jagajate meetod ja 5-protsendiline valimiskünnis - tuleb koheselt loobuda. Hääletamaskäinute ja esinduse kohtade suhe andku piirmäära, millega kodanik või nende ühendus pääseb parlamenti.

Jaan Hatto

Jaan Hatto on Eesti Rahvusliku Liikumise juhatuse liige ning Rahvuslaste Tallinna Klubi rajaja