Tarkvara-vastupanuvõitlus ning Iisraeli–palestiina tüli parim lahendus – tänavuse rahvuslaste sügiskooli põhiteemad

26. novembril 2023 said inimesed taas targemaks. Ennekõike need, kes olid tulnud tol päeval Tallinna Puuetega Inimeste Kotta (Endla tn. 59, Kristiine linnaosa), et saada osa XII Rahvuslaste Sügiskoolist. Kavas oli kaks loengut ja üks film.

Esimeses loengus rääkisid arvutiasjatundjad Heiki Pettai ja Edmund Laugasson sellest, miks on kasulik arvutis kasutada vabavara. 

Kuulajad said neilt teada, et tarkvaratootja „Microsoft“ oli aastail 2013–2023 saanud Eesti riigilt vähemalt 150 miljonit eurot (riigiasutuste arvutitarkvara eest). Selle raha võinuks riik kulutada aga hoopis Eesti IT-spetsialistide koolitamisele ja väärilisele tasustamisele. Selle asemel aga kurdetakse IT-spetsialistide vähesuse üle ja tuuakse neid sisse välismaalt, samas kui Eesti oma IT-asjatundjad on sunnitud parema palga nimel minema välismaale.

Esinejad juhtisid tähelepanu sellelegi, et vabavara kasutamine on hulga turvalisem kui tasulise tarkvara kasutamine, kuna peaaegu kõik arvutiviirused on tehtud ju tasulise tarkvara kahjustamiseks.

Teises loengus tutvustas Eesti üks paremaid Iisraeli-asjatundjaid Peeter Võsu kauase Iisraeli–palestiina tüli tekkepõhjusi ning peatus ka tänavu 7. oktoobril Gaza sektoris puhkenud relvakonfliktil. 

Võsu rääkis isiklikke reisimuljeid, sealjuures ka oktoobrikriisi puhkemise aegsest Iisraelist. Ta näitas ka tollal tehtud fotosid ja videosalvestusi. Neist ühel on teda kujutatud hotelliakna juures, millele käib ette paarisentimeetrise paksusega terasest kate. 

Esineja meenutas kõigile, et sõna „palestiinlane“ tähistab sealse piirkonna elanikku, mitte aga rahvust, ja et esimestel aastakümnetel pärast juudiriigi loomist olid ennast palestiinlasteks nimetanud ka juudid.

Parimaks lahenduseks juudiriigi ja end palestiinlasteks nimetavate araablaste tülile on Võsu hinnangul see, kui Iisraeli olemasolu vajalikkust eitavad araablased kolivad mujale, kas või mõnele teisele araabiamaale. Põhjus: pärast 7. oktoobril juhtunut pole nende ja juutide kooselu enam mõeldav.

Samas kiitis esineja neid araablasi ja teisi mittejuute, kes Iisraelis elades on sealse eluga kohanenud väga hästi ega mõtlegi Iisraeli olemasolu põhjendatuses kahelda, veel vähem seda vägivallaga ohustada.

Sügiskooli lõpuosas vaadati ühiselt Soome menukat ajalooainelist mängufilmi „Sisu“, mis käsitleb ühe Soome üksikvõitleja võitlust Saksa väeüksustega Lapi sõja ajal.

Vt.: https://www.youtube.com/watch?v=2NnPzpuU5ao

Tänavuse sügiskooli korraldas Rahvuslaste Tallinna Klubi. Ta on korraldanud rahvuslaste suve-, sügis-, talve- ja kevadkoole juba oma asutamisaastast (2009. a.) alates.

Tõnu Kalvet

© Tõnu Kalvet