Uudised

Ivo Schenkenberg – kas Eestisse saabunud Ukraina põgenike eeskuju?

Siis küsin ma teilt: miks ei näe me Ivo Schenkenbergi mehi – meie vendi – meie hulgas?

Nii küsib Eesti menufilmis „Viimne reliikvia” eesti ülestõusnute juht nende salakoosolekul.

See küsimus meenus mullegi, kui käisin 16. oktoobril 2022 Tallinnas Vabaduse väljakul korraldatud meeleavaldusel „Elektri hind alla!”. Meenus sellepärast, et – usu või ära usu! – mu silm ei märganud seal ainsatki Ukraina lippu ega banderalaste lippu, samuti muid tunnusmärke, mille järgi saanuks tuvastada Ukraina põgenike kohalolu. Polnud ei ukraina-, vene- ega ingliskeelseid plakateid, kus need põgenikud avaldanuks toetust neid vastuvõtnud riigi paljukannatavatele kodanikele ja nõudnuks, et elektrihind muudetaks Eestis sama madalaks kui on Ukrainas.

Teades Ukraina põgenike ja nende siinsete toetajate keskmisest särtsakamat iseloomu, olin pannud oma vaimu valmis selleks, et näha Vabaduse väljakul mitmel pool plakateid kirjaga „Fuck Nord Pool!”, „KAЯ KAЛЛAC, ИДИ HA XYЙ!”, „ЭHEPГOCПEKYЛЯHTOB HA MЫЛO!”. Sest samalaadseid, kohati veelgi käredamaid plakateid on nähtud Ukraina toetuseks korraldatud meeleavaldustel hulgi.

Aga kus sa sellega! Mitte midagi sellist mu silm ei märganud. Ainsad Ukraina lipud, mis mu pilgu ette jäid, olid Vabaduse väljaku äärsetel hoonetel lehvivad-rippuvad sinikollased plagud. Ukraina põgenike rühmi polnud märgata kuskil. Polnud kuulda ei vene- ega ukrainakeelset juttu. Polnud ühtki ukrainlast, kes oleks tahtnud sõna saada. Polnud isegi Ruslan Trochynskyit, kuigi tema on meeleavaldustel ja muudel avalikel esinemistel tavaliselt kohal nagu viis kopikat. Seda ka siis, kui neil pole Ukrainaga vähimatki pistmist.

Milles asi?” küsisin endamisi hämmeldunult. „Mis on Eesti ukrainlastega ja innukate Ukraina-sõpradega ometi juhtunud?

Siis aga meenus mulle, mida oli „Viimses reliikvias” öelnud Ivo Schenkenbergi meeste eemalejäämise põhjuse kohta ülestõusnute pealik: „Klooster on nad ära meelitanud ja äraandmise teele ahvatlenud.

Kui asendada sõna „klooster” sõnapaariga „Eesti Reformierakond”, siis sobib pealiku ütlus suurepäraselt ka nüüdis-Eestisse. Hakka või arvama, et Ukraina põgenike ja Eesti ukrainlaste suureks eeskujuks ongi Ivo Schenkenberg!

Mäletatavasti küsis pealik seejärel tungival toonil teistelt ülestõusnutelt: „Mis on äraandja palk?

Ülestõusnute ühehäälset ja ühesõnalist vastust peaks mäletama küll igaüks, kes on kasvanud üles eesti kultuuriruumis ning teab tänu sellele ka „Viimse reliikvia” tegelaste tabavaid ütlusi lausa peast…

Tõnu Kalvet

© Tõnu Kalvet