RTK esimene ühine väljasõit tehti Sinimägede-üritusele

Rahvuslaste Tallinna Klubi (lüh. RTK) ajaloo esimene ühine väljasõit tehti Eesti ühte tuntumasse paika - Sinimägedele.

Kõnealune väljasõit leidis aset laupäeval, 31. juulil 2010. Siis tähistati Sinimägede lahingu 66. aastapäeva, austati lahingu kangelasi ja mälestati ohvreid.

RTK liikmete kõrval osales sel väljasõidul ka klubi toetajaliikmeid ja teisi aatekaaslasi. Reisiseltskonnas oli ka üks Teises Maailmasõjas Saksa poolel sõdinud eesti vabatahtlik, "Moero" laevahukust imekombel pääsenud E. Ranniku, kes pajatas meelsasti oma sõjamälestusi ja vastas kaasreisiliste küsimustele. Suunavaid küsimusi esitas veteranile üks RTK esindusisikutest - ajaloolane ja jurist Anti Poolamets.

Samuti osales RTK korraldatud väljasõidul Rüütliristi ühe kavaleri, Alfons Rebase õetütar Marina Rebane.

Sama bussiga sõitis Sinimägedele ka Eesti Rahvusringhäälingu korrespondent Piret Rist.

Sinimägede memoriaalil pani Rahvuslaste Tallinna Klubi esindus pärja 20. Relvagrenaderide SS-diviisi langenutele püstitatud mälestuskivi juurde.

Enne tagasiteele asumist külastati Sinimägede muuseumi. Tagasiteel tehti vahepeatus Jõhvis ja asetati Vabadussõja platsil lilli ja küünlaid Sinimägede lahingus hukkunud väljapaistva eesti sõjaväelase, major Georg Soodeni hauatahvli juurde. M. Rebase sõnul oli major Sooden olnud A. Rebase üks paremaid sõpru.

Teel Jõhvist Tallinna esitas RTK liige Jüri Böhm kitarri saatel kahel korral oma hiljuti loodud lustaka võitluslaulu "Truudusvanne isamaale". Nii laul ise kui ka esitus meeldis bussisolijatele igati.

Võrdluseks: Sinimägede lahingu mälestusürituse korraldajad ei julenud - pillimeeste sõnul - anda J. Böhmile luba seda laulu esitada, kuigi eelnevalt oli pillimeestega kokku lepitud, et ürituse lõpuosas oleva, isamaaliste ja sõjalaulude kontserdi raames tohib J. Böhm seda teha.

Väljasõidul osales poolsada inimest. 50-kohaline buss oli täis nii Sinimägedele minnes kui ka sealt naastes. Nii mõnigi kaasasõidust huvitatu, kes jäi osavõtust teatamise või kohaletulekuga hiljapeale, oli sunnitud endale seetõttu muu sõiduvahendi leidma.

RTK liikmed ja kõik teisedki reisilised olid - ja on praegugi - väga tänulikud Tapa Autobussipargile, mille omanik, eestimeelne ärimees Rein Tali andis kõnealuse väljasõidu tegemiseks bussi tasuta.

Tõnu Kalvet