II Rahvuslaste Talvekool keskendus energeetikale

Laupäeval, 12. veebruaril 2011 toimus Teine Rahvuslaste Talvekool. Korraldajaks oli Rahvuslaste Tallinna Klubi, nagu läinudki aastal. Talvekool leidis aset ühe Tallinna hotelli konverentsisaalis.

Esimese loengu pidas akadeemik Anto Raukas, kes esitas arvamuse, et Eestisse tuleb ehitada tuumaelektrijaam ainuüksi juba sellepärast, et see tuleb Eestisse "nagunii" ehitada. (Üldiselt kummaline argumentatsioon, mida ma olen Eestis varemgi märganud.) Lektorile oponeeris Raivo Orgusaar, kellega lektor jõudis ühele meelele tuumajaama ehitamises Tallinna kesklinna. Ülemiste vett saaks siis kasutada jahutusveena, mille siis linna elanikud joogiveena ära jooksid, sest kaasaegne tuumajaam on kord nii "ohutu, armas, vajalik ja kasulik".

Teise loengu pidas Argo Loo. Tema juhtis tähelepanu asjaolule, et Rootsis sügavale kalju aluspõhja ladestatud tuumajäätmed on ohtlikud sada tuhat aastat, kuid nelja või viie tuhande aasta tagant on toimunud Rootsis tugev või isegi ülitugev maavärin. Seega: tuumajäätmeid ei ole võimalik ohutult ladustada. Talle oponeeriv tuumaenergia pooldaja väitis, et tänapäeva tuumatehnoloogia kasutab samas ära kogu tekkinud jäätme - see tundus küll olevat vastuolus aine ja massi jäävuse seadusega.

Pärast lõunapausi vaadati pikka ja sisutihedat filmi uue maailmakorra telgitagustest.

Talvekooli jälgis ühtekokku 37 klubilast ja külalist.

Alates 2009. aasta suvest on Rahvuslaste Tallinna Klubi korraldanud kaks suve- ja kaks talvekooli ning ühe kevad- ja ühe sügiskooli.

Jaan Hatto

Jaan Hatto on Rahvuslaste Tallinna Klubi rajaja