Ülevaade X Rahvuslaste Sügiskoolist

Kümnes Rahvuslaste Sügiskool toimus 20. novembril 2021 Tallinna Puuetega Inimeste Kojas (Endla tn. 59).

Kavas oli kolm loengut ja üks film.

Esimeses loengus õpetas elektriinsener Andres Saukas, kust ja kuidas saada elujõudu, ning tutvustas põhjusi, miks elujõud üldse nõrgeneb. Loetles ka üldkehtivaid universumiseadusi ja tutvustas nende toimeviise, samuti seda, mis juhtub siis, kui püüda igapäevaelus neid seadusi eirata.

Saukas andis nõu, kuidas taastada elujõud nii rahvusel kui üksikisikul. Loengu lõpetuseks näitas ette mitu lihtsat, kuid samas väga tõhusat kehalist harjutust, mille abil end käima saada ja põdurust vältida.

Teises loengus tutvustas teadjamees Kalju Paldis põhjusi, miks hingedemaailm püüab meie maailmaga suhelda, ja andis nõu, mida teha siis, kui osa hingede tegevus asub inimeste igapäevaelu juba häirima. Paldis peatus sellelgi, millised kohad on elamiseks ja muuks tegevuseks soodsad, millised aga kahjulikud.

Kolmandas loengus käsitles Andres Saukas eesti keele ja meele nõrgenemise põhjusi ning õpetas, kuidas mõlemat kaitsta. Ta näitas oma mõlemas loengus, et asjade kordapanekuks tuleb leida tasakaal alateadvuse, teadvuse ja üliteadvuse vahel.

Film „Tavalised zombid. Kuidas toimib vale” („Obõknovennõje zombi. Kak rabotajet lož”) tutvustas lollitamisviise, mille abil muidu täiesti korralikud inimesed pannakse uskuma valet.

2014. aastal valminud dokumentaalfilmis (lavastaja: Vladimir Rõbass) näidati Ukraina uurivate ajakirjanike tehtud katseid, kus oskuslike, samas ülilihtsate võtete abil muudeti inimeste hoiakuid – pandi nad (vähemalt mõneks ajaks) uskuma ja eelistama asju, mida nad rahulikus olekus eales ei uskunuks ega eelistanuks. Kui katsealustele pärast katse lõppu näidati videosalvestist nende hoiaku muutumisest valetpooldavaks, olid kõik nähtust väga hämmeldunud, kuid tunnistasid samas, et olid sisemuses teadnud kogu aeg, mis on tõene. Valega olid kaasa läinud aga peamiselt soovist mitte sattuda vastuollu ümberkaudsetega – nendega, kes (vastavalt katse juhtide korraldusele) olid püüdnud musta rääkida valgeks.

Katse läbiviinud uurijad tuvastasid vaieldamatult: inimene teab sisimas alati, mis on õige. Teab seda ka siis, kui näitab teistele, et usub valet ning mängib vale pealesurujate reeglite järgi.

Koolitusel osales 18 sügiskoolilist.

Sügiskooli korraldas Rahvuslaste Tallinna Klubi (lüh. RTK). 2009. aastal asutatud RTK koondab Tallinnaga seotud eestimeelseid inimesi ning on korraldanud vastavalt rahvuslaste suve-, sügis-, talve- ja kevadkoole alates 2009. aasta suvest.

Esimene sügiskool korraldati 4. detsembril 2010 Tallinna hotellis „Tallink Express”.

Tõnu Kalvet