VII Rahvuslaste Kevadkool käsitles muutusi

4. juunil 2016 toimus Harjumaal Kiili vallas Luigel VII Rahvuslaste Kevadkool. Kavas oli kaks loengut ja üks film.

Avaloengus rääkis vabadusvõitleja ja kirjanik Tiit Madisson eestlaste väljarändest alates XIX sajandist kuni nüüdisajani ja selle põhjustest. Ta meenutas ka oma kogemusi kahekordse pagulasena: esmalt 1980-ndate lõpust kuni Eesti riikliku taasiseseisvumiseni Rootsis ja alates 2010. aastast Hispaanias. Madisson juhtis tähelepanu jahmatavale asjaolule: pärast Eesti taasiseseisvumist on riigist pagenud rohkem eestlasi kui pages 1944. aastal Eestit vallutada ähvardava Nõukogude armee eest, kuigi praegu ei käi Eestis sõda. Esineja märkis, et paljud tegelikult välismaal elavad eestlased pole ennast Eesti elukohast välja kirjutanud ja esinevad seetõttu ametlikus statistikas siiani Eesti elanikena. See omakorda annab Eesti võimudele hea võimaluse näidata väljarännet tegelikust oluliselt väiksemana.

Loodusteadlane Reet Priiman tutvustas täheteaduses ja arstiteaduses tehtud üliolulisi avastusi, mis muudaks nüüdisinimese maailmapilti tunduvalt, kui neid ei kiputaks maha vaikima, vaid levitataks paremini. Pealkirja „Holograafiline maailm” kandvas  ettekandes rääkis endine Maaülikooli teadur Priiman muuhulgas aju tervisliku seisundi mõjust inimese teadvusele ja maailmapildile ning püüetest aju mõjutamise abil muuta inimese maailmavaadet ja ka käitumist. Loengust ilmnes, et paljugi sellest, millesse nüüdisinimene on pandud uskuma, on pelgalt näilisus.

Mõlemale esinejale esitati hulgaliselt küsimusi, tekkis elav arutelu.

Lõpetuseks vaadati ühiselt filmi „Vaktsineerida!?!” (2015), mille oli vändanud internetiväljaannet „Vanglaplaneet” juhtiv filmilavastaja ning ajakirjanik Peeter Proos. Filmis räägivad nii meditsiinitöötajad kui ka lapsevanemad paljude vaktsiinide kahjulikkusest. Kasutatud on ka ajakirjanduses ilmunud sellealaseid materjale, sealhulgas teadusuurimusi.

Seekordne rahvuslaste kevadkool korraldati Luigekandi laste- ja noortemajas. Osales paarkümmend inimest.

Kevadkooli korraldas Rahvuslaste Tallinna Klubi (lüh. RTK) – Tallinnaga seotud eestimeelseid inimesi ühendav organisatsioon. RTK on nii oma liikmete kui kõigi teiste teadmishimuliste harimiseks läbi viinud rahvuslaste kevad-, suve-, sügis- ja talvekoole juba oma asutamisaastast (2009) peale.

RTK ühendab neid, kes pooldavad Eesti riikliku iseseisvuse ja rahvusriikluse taastamist. Organisatsioonil on ka oma häälekandja – kord kuus ilmuv ajaleht „Rahvuslik Teataja” (asutatud 2011. a.). Selle numbreid levitati ka VII Rahvuslaste Kevadkoolis.

TÕNU KALVET